Wiadomości z Japonii

Data: 2017-01-27 11:44:00

Popularne w Japonii wydawnictwo edukacyjne Poplar wydało właśnie mangę na temat ocalenia przez Japończyków tzw. „dzieci syberyjskich” w latach 1919-1922. Oprócz głównego wątku ratowania polskich dzieci, w komiksie ukazana została również historia relacji polsko-japońskich oraz zarys historii Polski. Dużą niespodzianką jest fragment poświęcony Harcerskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

Ponadto w lokalnym Muzeum w miejscowości portowej Tsuruga, dokąd dopływały wszystkie transporty dzieci syberyjskich prezentowane są właśnie prace plastyczne wykonane przez Dzieci Płocka. Wszystkim młodym rysownikom przekazuję poniższe podziękowania, które właśnie otrzymaliśmy.

NPO法人地球と握手 敦賀、平成28年十二月二十四日 プロデューサー 喜代勝松宮
Mr Tadeusz Milke
Director of “Dzieci Płocka” Ensamble
Płock, al. Jachowicza 34, 09-402 Płock
ポーランド国

新年おめでとうございます。昨年は、命をテーマに和紙に絵を描くプロジェクトにご協力ご参加をいただき、誠にありがとうございました。敦賀の多くの方々が、ポーランドとリトアニアの子どもたちの作品を 真剣に見ていました。おかげさまで大変反響があり第二回展とポーランドとリトアニアで巡回展も計画しています。今後ともよろしくお願い致します。最後に皆様のご多幸とご健康を お祈りしています。

Składam serdeczne życzenia pomyślności w Nowym Roku. Jednocześnie chciałbym gorąco podziękować za pomoc i udział w tegorocznym projekcie rysunków dzieci o tematyce „ŻYCIE” wykonanych na papierze czerpanym „Washi”. Wystawione w Tsuruga rysunki polskich i litewskich dzieci obejrzało wielu mieszkańców tego japońskiego miasta. Zachęcony tak szerokim zainteresowaniem rozważam zorganizowanie drugiej, objazdowej wystawy w Polsce i na Litwie polecając się Pańskiej życzliwości. Na koniec chciałbym życzyć wiele szczęścia i wiele zdrowia.

Kiyokatsu Matsumiya Organizacja Non Profit „Chikyu-to Akushu”


dzieciplocka@op.pl

24 262-31-45